تعمیر و نگهداری خودرو

علت استارت نخوردن ماشین

علت استارت نخوردن ماشین

مشکلات استارت نخوردن خودرو یکی از موضوعات پرکاربرد و بدون شک از آزاردهنده‌ترین مواقعی است که ممکن است یک راننده با آن روبرو شود. وقتی که اتومبیلی که برای حرکت در اختیار دارید، نمی‌تواند به درستی راه‌اندازی شود، تا مقدار قابل توجهی کارها و زمان را از دست می‌دهید. این مشکلات می‌توانند از عوامل متعددی ناشی شوند و اغلب مرتبط با زیرساخت‌های اصلی خودرو همچون باتری، سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی، سیستم‌های سوخت‌رسانی و سیستم‌های قفل‌ها و آلارم باشند. در این مقاله، به بررسی علل شایع استارت نخوردن ماشین و راه‌های مقابله با این مشکلات پرداخته و نکات کاربردی جهت پیشگیری از اینگونه مواقع نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. این مقاله به دلیل اهمیت زیاد استارت نخوردن خودرو برای رانندگان و نحوه رفع این مشکلات، می‌تواند به عنوان یک راهنمای مفید برای هر فردی که با خودروی خود سفر می‌کند، مفید واقع شود.

عوامل استارت نخوردن ماشین

برای خیلی از شما رانندگان عزیز این اتفاق رخ داده که اتومبیلتان به یکباره دیگر استارت نمیخورد . معمولا اولین دلیل برای استارت نخوردن ماشین نرسیدن برق به استارت است و یا مشکل ارتباطی بین سیم‌های ارتباطی بین باطری است . در صورتیکه مشکل از باطری باشد معمولا با هل دادن اتومبیل این مشکل رفع خواهد شد و در صورتی که کابل های ارتباطی بین باطری و استارت مشکل داشت مثلا سولفاته بود یا شل بود یا بست سر باطری مشکل داشته باشد باید آنها را تعویض کنید . این دو مورد از مهمترین دلایل استارت نخوردن اتومبیل است . در ادامه به بررسی سایر دلایل میپردازیم .

سایر دلایل استارت نخوردن ماشین

 • تمام شدن سوخت خودرو
 • قفل شدن موتور خودرو
 • خرابی باطری خودرو
 • مشکلات مربوط به سوئیچ خودرو
 • معیوب بودن استارت خودرو
 • سوختن فیوز های خودرو
 • خرابی دینام خودرو
 • گرفتگی فیلتر هوا
 • معیوب بودن شمع ها
 • قفل بودن فرمان ماشین
 • ایراد در سیم کشی خودرو
 • مسدود بودن فیلتر سوخت
 • آسیب دیدگی تسمه تایم
 • شکستگی دلکو
 • ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو
 • عدم چرخش سوئیچ
 • کثیف بودن پایانه های باتری
 • آب گرفتگی موتور
 • خرابی پمپ سوخت
 • سوئیچ احتراق معیوب
 • مشکلات در سیستم آلارم یا قفل‌های امنیتی
 • مشکلات در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی
 • مشکلات در سیستم سوخت‌رسانی
 1. تمام شدن بنزین
  یکی دیگر از شایع ترین دلایل اتمام سوخت اتومبیل است که در این حالت نیاز به تعمیر نیست و تنها کافیست باک خودرو را از بنزین پر کنید .
 • قفل شدن موتور خودرو
  معمولا قفش دن موتور خودرو بعلت شکستن و یا چسبیدن یاتاقان هیوندای توسان ، یاتاقان های شاطون ها، جمع شدن آب سر پیستون ها و محفظه احتراق، سوختن واشر سر سیلندر، شکستن استارت و قرار گرفتن قطعات شکسته بین دنده فلایول میباشد
 • باتری ضعیف یا خراب
  یکی از معضلات اصلی استارت نخوردن خودرو، وجود باتری ضعیف یا تخلیه شده است. باتری اتومبیل مسئول تأمین نیروی لازم برای چرخاندن موتور و ایجاد آغاز کار می‌باشد. اگر باتری به دلیل عدم استفاده یا مشکلات دیگر ضعیف شده یا تخلیه شده باشد، استارت موفقیت‌آمیز نخواهد بود. راه‌حل این مشکل عبارت است از:
  شارژ باتری: اگر باتری ضعیف است، می‌توانید آن را با استفاده از یک شارژر باتری معتبر شارژ کنید.
  جلوگیری از تخلیه باتری: برای جلوگیری از تخلیه باتری، مطمئن شوید که خودروتان به طور منظم در حال استفاده است یا از دستگاه‌های جلوگیری از تخلیه باتری مانند باتری‌های با تکنولوژی جدید استفاده کنید.
 1. اختلال در سوئیچ خودرو
  سوئیچ ابزار کلیدی روشن کردن خودرو است که از یک مغزی و تعدادی رشته سیم تشکیل شده است. وظیفه سوئیچ تامین و انتقال برق از باتری به سمت قطعات داخلی خودرو می باشد. برای تشخیص سوئیچ معیوب کافی است سوئیچ را در حالت باز قرار دهیدو در صورتی که چراغ های هشدار دهنده روشن نشوند، سوئیچ معیوب است. در این صورت سوئیچ شما نیاز به تعمیر دارد .
 2. معیوب بودن استارت خودرو
  قطعه استارت یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در خودرو برای روشن شدن خودرو است که از اجزای مختلفی مانند زغال استارت، آرمیچر، چرخ دنده، بوش و دو شاخه تشکیل شده است. از نشانه های خرابی استارت می توان به دیر روشن شدن خودرو و شنیدن صدای تق تق اشاره کرد. در زمان استارت زدن برق از طریق باطری به استارت و سپس به آرمیچر وارد میشود . در صورت معیوب بودن استارت به دلیل آسیب دیدگی قطعه عملیات انتقال برق دچار مشکل میگردد . که در این صورت قطعه نیازمند تعویض است .
 3. سوختن فیوز های خودرو
  در صورت سوختن هر یک از فیوز ها مانند فیوز استارت منجر استارت نخوردن خودر می شود که نیازمند تعویض فیوز سوخته شده میباشد .
 4. خرابی دینام خودرو
  خرابی دینامو (دینام) در موقعیت استارت نخوردن خودرو می‌تواند یکی از عوامل مشکلاتی باشد. دینامو یک قطعه کلیدی در سیستم الکتریکی خودرو است که مسئولیت شارژ باتری و تأمین برق برای تمامی قطعات الکتریکی و الکترونیکی خودرو را بر عهده دارد. در صورتی که دینامو خراب یا ناسالم باشد، می‌تواند به مشکلات در استارت نخوردن ماشین منجر شود. در زیر، عواملی که ممکن است به خرابی دینامو و استارت نخوردن خودرو منجر شوند، آورده شده‌اند:
  شارژ ناکافی باتری: دینامو مسئول شارژ باتری است. اگر دینامو به درستی کار نکند و باتری را به طور کامل شارژ نکند، باعث تخلیه باتری و در نتیجه استارت نخوردن ماشین می‌شود.
  خرابی یا کاهش عملکرد دینامو: ا
  گر دینامو دچار خرابی شود یا عملکرد آن کاهش یابد، امکان شارژ کافی باتری و تأمین برق برای قطعات الکتریکی وجود ندارد که منجر به استارت نخوردن ماشین خواهد شد.
  کابل‌های دینامو و اتصالات ضعیف یا کاهش کیفیت اتصالات: اتصالات ضعیف یا کابل‌های خراب در سیستم دینامو ممکن است باعث کاهش جریان برق و امکان استارت نخوردن خودرو شوند.
  پولی کردن و یا گیر کردن دینامو: در برخی مواقع، دینامو ممکن است به علت آب‌گیری، خاک و زنگ‌زدگی گیر کند یا دچار اصطکاک شود که باعث مشکلات در عملکرد آن و در نتیجه استارت نخوردن ماشین می‌شود.

  برای رفع این مشکلات، نیاز به ارزیابی و تعمیرات تخصصی دینامو و اتصالات مرتبط دارید. تعمیر و نگهداری منظم دینامو و سیستم الکتریکی خودرو می‌تواند از وقوع این نوع مشکلات جلوگیری کند. بهتر است به یک تعمیرکار متخصص و یا تعمیرگاه خودرو معتبر مراجعه کنید تا عیب‌یابی کامل و تعمیرات لازم انجام شود
 5. گرفتگی فیلتر هوا
  فیلتر هوا سانتافه تاثیر بسزایی در عملکرد خودرو دارد و از ورود هرگونه آلودگی جلوگیری میکند . در صورت گرفتگی فیلتر و جمع شدن گرد و غبار در آن هوا دون خودرو جریان پیدا نمیکند و خودرو برای احتراق سوخت و استارت خوردن نیاز به هوا دارد و در صورت گرفتگی این عمل به درستی انجام نمیشود و باعث ایجاد اختلال در سیستم استارت خودرو میگردد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق فیلتر هوا در هر 5 هزار کیلومتر باید تعویض گردد .
 6. معیوب بودن شمع ها
  یکی دیگر از قطعات اصلی در سیستم احتراق شمع ها هستند که از یک طرف به محفظه احتراق و از طرف دیگر به سیم‌ها متصل اند . بعد از بخار شدن بنزین و ایجاد جرقه در سر شمع ، برق از طریق سیم به باتری منتقل میشود و ماشین استارت میخورد. در صورت خرابی شمع احتراق به درستی صورت نمیگیرد و ماشین استارت نخواهد خورد .
 1. قفل بودن فرمان ماشین
  در صورتیکه فرمان هیدرولیکی خودرو سفت شده و عدم حرکت آن منجر به روشن نشدن ماشین می شود. در این حالت از وارد کردن فشار زیاد به فرمان اتومبیل بپرهیزد و پس از قرار دادن سوئیچ در حالت باز از حرکت پهلو به پهلو برای باز شدن قفل فرمان استفاده کنید. اگر سوئیچ خودرو فرسوده شده باشد و با زبانه های قفل به درستی درگیر نشود ممکن است فرمان قفل شده و به همین دلیل لازم است از سوئیچ یدکی آن استفاده کنید.
 2. ایراد در سیم کشی خودرو
  برای انتقال برق به بخش های مختلف خودرو از سیم و کابل های مخصوص استفاده می شود. در صورت فرسوده شدن سیم ها و ایراد در سیستم سیم کشی برق خودرو، قطعه مربوطه به درستی کار نکرده و باعث اختلال در استارت و روشن نشدن اتومبیل می شود. به دلیل حساسیت بالای سیم کشی برق خودرو، باید سیم کشی برق توسط برق کار متخصص و با تجربه خودرو مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر گردد.
 3. مسدود بودن فیلتر سوخت
  فیلتر سوخت یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی به خودرو می باشد. فیلتر سوخت وظیفه انتقال سوخت از باک بنزین به انژکتور های سوخت خودرو است . گرفتگی فیلتر سوخت و مسدود شدن مسیر انتقال سوخت باعث مشکل در استارت ماشین و در نتیجه میزان مصرف سوخت هم افزایش پیدا می یابد. به منظور جلوگیری از این مشکل، باید پس از پیمودن 20 هزار کیلومتر، فیلتر سوخت را عوض کرد.
 4. آسیب دیدگی تسمه تایم
  تسمه تایم توسان یکی از قطعات اصلی در خودرو بوده که با چرخاندن میل بادامک و میل لنگ ، باعث استارت خودرو و به حرکت در آوردن آن می شود. تسمه تایم از پلاستیک ساخته شده است . به طور معمول پس از 4 یا 5 سال استفاده مداوم از خودرو، تسمه تایم نیاز به تعویض دارد.در صورتیکه از اتومبیل خود برای مسیرهای طولانی استفاده میکنید تسمه تایم نیاز به نعویض زودتری خواهد داشت .
 1. شکستگی دلکو
  دلک درپوش سیستم توزیع کننده برق در خودرو است که ولتاژ را از سمت سیم پیچ احتراق موتور به شمع ها فرستاده و نقش اصلی در استارت زدن دارد. در صورت شکستگی یا ترک خوردن دلکو یا نفوذ آب و رطوبت به زیر آن، برق رسانی خودرو با مشکل روبرو شده و اتومبیل استارت نخواهد خورد. برای افزایش عمر دلکو بهتر است آن را با یک پارچه تمیز خشک نمایید و در صورت بروز مشکل آن را تعویض کنید .
 2. ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو
  یکی دیگر از علت های استارت نخوردن خودرو مربوط به ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو می باشد. از سیستم های امنیتی برای جلوگیری از سرقت استفاده می شود. اختلال در مدار اتصال سوئیچ در سیستم های ضد سرقت باعث از کار افتادن مدار و در نتیجه استارت نخوردن ماشین می شود .
 3. عدم چرخش سوئیچ
  یک نوع مکانیزم ضد سرقت ممکن است مسئول عدم چرخش سوئیچ باشد. اگر چرخ شما در حالت قفل گیر کرده باشد، ماشین شما روشن نمی شود. در حالی که کلید را می ‌چرخانید، کمی آن را به هر جهت تکان دهید تا احتراق خود را شروع کنید.
 4. کثیف بودن پایانه های باتری
  اگر در اطراف پایانه های باتری خود مقداری رنگ سفید متمایل به سبز مشاهده کردید، ممکن است اتصال ضعیف باشد. گیره ها را با دقت باز کنید و پایه ها را با ابزار مناسب مانند برس های مخصوص تمیز کنید. اگر آن را در دسترس ندارید، سعی کنید روی هر پایانه ضربه بزنید تا مقداری از اسلحه شل شود تا دوباره به راه بیفتید.
 5. آب گرفتگی موتور
  خودروهای مدرن نیازی به پمپاژ بنزین در هنگام استارت ندارند و موجب آب گرفتگی موتور شود. به گفته کارشناسان، شمع های مرطوب قادر به ایجاد جرقه لازم برای روشن کردن خودروی شما نیستند. آن ها توصیه می کنند که پدال را روی زمین نگه دارید و موتور را تا زمانی که روشن شود، بچرخانید.
 6. خرابی پمپ سوخت
  حتی اگر چیزی برای جلوگیری از حرکت سوخت به سمت محفظه احتراق وجود نداشته باشد، پمپ سوخت خراب می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد خودرو شما تأثیر بگذارد و موجب خوب استارت نخوردن ماشین شود. در خودروهای قدیمی تر، کاربراتور زیر باک قرار داشت و برای تغذیه سوخت از نیروی جاذبه استفاده می ‌شد. با این مدل ‌ها، حتی اگر خودرو ها قادر به عبور از تپه‌ های شیب‌ دار نبودند، پمپ سوخت خراب دلیلی برای نگرانی نبود.برای بررسی این که آیا پمپ سوخت شما خوب کار می کند، ماشین را روشن کرده و بررسی کنید که آیا صدای پمپ باک را می شنوید یا نه. در غیر این صورت، این بدان معناست که پمپ سوخت شما کار نمی کند و از این رو، خودروی شما سوختی برای استفاده ندارد. برای حل مشکل در اسرع وقت به تعمیر کار خودرو مراجعه کرده و آن را با نمونه جدید و با کیفیتی تعویض کنید.
 7. سوئیچ احتراق معیوب
  اگر می ‌دانید باتری شما به درستی کار می ‌کند، اما خودروی شما در چند تلاش اول استارت نمی خورد، ممکن است با سوئیچ احتراق مشکل داشته باشید. می ‌توانید با روشن کردن چراغ‌ های جلو، مشکل خود را عیب یابی کنید. این به این دلیل است که باتری ماشین شما چراغ‌ های جلو و داشبورد شما را کنترل می ‌کند و اگر موتور شما روشن نمی‌ شود، احتمالاً یک سوئیچ احتراق معیوب مقصر است.
 8. مشکلات در سیستم آلارم یا قفل‌های امنیتی
  سیستم‌های آلارم یا قفل‌های امنیتی در خودرو ممکن است باعث مشکل در استارت زدن ماشین شوند. در برخی مواقع، سیستم آلارم یا قفل‌های امنیتی ممکن است به طور ناخواسته فعال شوند و از راه اندازی خودرو جلوگیری کنند. راه‌حل‌های ممکن عبارتند از:
  استفاده از دستورالعمل‌های تعمیراتی: مطمئن شوید که به دقت دستورالعمل‌های تعمیراتی مرتبط با سیستم آلارم و قفل‌های امنیتی ماشین خود را دنبال می‌کنید.
  تعویض باطری کلید فرمان: در برخی مواقع، باطری کلید فرمان که برای فعال کردن سیستم آلارم و قفل‌های امنیتی استفاده می‌شود، ممکن است ضعیف شود. در این صورت، تعویض باطری کلید فرمان مشکل را حل خواهد کرد.
 9. مشکلات در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی
  مشکلات در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی می‌توانند باعث عدم استارت نخوردن ماشین شوند. این مشکلات ممکن است شامل کابل‌های برق زنگ، سیستم انتقال قدرت، سوییچ‌های آغاز و … باشند. راه‌حل‌های ممکن عبارتند از:
  بررسی و تعمیر کابل‌ها و اتصالات برق: مطمئن شوید که کابل‌ها و اتصالات برق ماشین در وضعیت عالی و بدون خرابی قرار دارند.
  بررسی و تعمیر سیستم انتقال قدرت: در صورت وجود مشکلات در سیستم انتقال قدرت، آن را تعمیر و بازسازی کنید تا استارت خودرو نرمال شود.
 10. مشکلات در سیستم سوخت‌رسانی
  درخواست سوخت تمیز و به موقع برای راه‌اندازی موتور از اهمیت بالایی برخوردار است. مشکلات در سیستم سوخت‌رسانی می‌توانند به عدم استارت نخوردن ماشین منجر شوند. این مشکلات ممکن است شامل کربناسیون، گنجاندن زغال در فیلتر هوا و … باشند. راه‌حل‌های ممکن عبارتند از:
  بررسی و تعمیر سیستم سوخت‌رسانی: بررسی کنید که آیا خطوط سوخت و سیستم‌های مرتبط با سوخت درست کار می‌کنند و تعمیرات لازم را انجام دهید.
  تعویض فیلتر هوا و سوخت: فیلتر هوا و سوخت زمانی که کثیف یا مسدود هستند، ممکن است باعث مشکل در سوخت‌رسانی شوند. تعویض آن‌ها می‌تواند به راه‌اندازی خودرو کمک کند.

نتیجه‌گیری

استارت نخوردن خودرو یکی از مشکلات متداول است که می‌تواند از عوامل مختلفی ناشی شود. شناسایی دقیق علت این مشکل و اعمال راه‌حل‌های مناسب برای رفع آن بسیار مهم است. همچنین، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای خودرو می‌تواند از وقوع این نوع مشکلات جلوگیری کند و عملکرد بهتری را تضمین کند. اگر شما هم دچار یکی از مشکلات بالا شدید و نیاز به تعویض لوازم یدکی خودرو داشتید میتوانید محصول مورد نظر خود را از فروشگاه تخصصی مرکز یدک محصولی با قیمت مناسب و ضمانت اصل بودن خریداری کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *