کاربرد قطعات ماشین

سیستم ترمز و اجزای آن در خودروهای هیوندای و کیا

سیستم ترمز و اجزای آن در خودرو های هیوندای و کیا

 ترمز سیستم بازدارنده ی خودرو در حرکت را میگویند که بنابر تشخیص راننده برای کاهش سرعت ، توقف ناگهانی و در موارد ترمز جهت قفل چرخ های خودرو در مدتی طولانی تر جهت پارک کردن استفاده میشود از این تعریف اجمالی و کلی حداقل نکته ای که میشود دریافت کرد اهمیت موضوع ترمز خودرو و سیستم پارک و نگهدارنده ی خودرو از حرکت است . در خودروهای هیوندای و کیا، سیستم ترمز به عنوان یک قسمت بسیار مهم و حساس شناخته می‌شود.
در این مقاله، به بررسی اجزای سیستم ترمز در خودروهای هیوندای و کیا پرداخته خواهیم پرداخت . ابتدا به بررسی نحوه عملکرد سیستم ترمز پرداخته و سپس به تشریح اجزای آن مانند دستگاه فشار هیدرولیک، کالپر، لولاب و صفحات ترمز خواهیم پرداخت. این بحث شامل روش های تعمیر و نگهداری منظم، تشخیص عیب های متداول و روش های رفع آنها خواهد بود.با مطالعه این مقاله، خوانندگان قادر خواهند بود تا بهترین روش های نگهداری و تعمیر سیستم ترمز در خودروهای هیوندای و کیا را فرابگیرند. همچنین، با شناخت دقیق اجزای سیستم ترمز، قادر خواهند بود به صورت مستقل عیب یابی کنند و در صورت لزوم اقدامات مناسب را برای رفع عیب انجام دهند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم ترمز :

سیستم ترمز خودرو های هیوندای و کیا از اجزایی مثل:

 • پمپ ترمز
 • بوستر ترمز
 • شیلنگ خلا منی فولد
 • بلوک ABS
 • کالیپر ترمز
 • شیلنگ ترمز
 • لنت
 • دیسک

 پمپ ترمز:

 دارای یک مخزن روغن حاوی روغن ترمز میباشد که نیروی مستقیم پمپاز روغن داخل شبکه لوله ی ترمز رابا فشار راننده روی پدال ترمز دریافت میکند و روی بوستر قرار دارد

 بوستر :

معمولا دایره ای به شکل یک تابه است دوطرف بسته داخل سیستم بوستر خودرو یک لاستیک دیافراگم وجود دارد و یک شیلنگ مرتبط با منی فولد هوا که باروشن شدن خودرو و وجود سوپاپ یکطرفه در شیلنگ خلا بوستر یک طرف دیافراگم داخل بوستر خودرو خلا ایجاد شده که باعت نرم شدن پدال ترمز میشود .اصطلاحا یک سیستم کمکی برای راحت تر ترمز گرفتن و صرف نیروی کمتر توسط راننده میباشد که در خودروهای به طور مثال هیوندای آزرا 2008 که مشکلات عدیه در بحث ضعف ترمز دارند . نبود این شیلنگ بوستر بهمنی فولد بسیار مشکل ساز بوده و با توجه به شکل ساده ی ظاهری شیلنگ همکاران ما بعضا از اهمیت نقش آن در سیستم ترمز بی اطلاع هستند .

بوستر ترمز

بلوک ABS: 

سیستم ترمز ضد قفل يا ای بی اس , تکنولوژی نچندان جدید ولی استاندارد و پرکابرد در صنعت خودرو سازی علی الخصوص خودرو های هیوندای و کیا که بیشترمورد بحث ما میباشند . در بسیاری از مدل ها مورد استفاده قرار گرفته آند (در چند مورد هم در مدل های پایین تر از این سیستم استفاده نشده است) این سیستم شامل یک بلوک الکترونیکی هیدرولیکی میباشد که سیال داخل شبکه ی ترمز خودرو را کنترل کرده و نیروی وارد پشت لنت را به گونه ای مدیریت کرده که موجب لغزندگی خودرو نشود .

بلوک abs

کالیپر ترمز : 

قطعه ایست با آلیاژ بسیار سخت که روی دیسک خودرو نصب شده و لنت ها را در خود جای داده وعمل کنترل و نگهداری لنت ها و انتقال فشار از بلوکه ترمز به لنت ها و در نتیجه درگیری لنت با دیسک را تحت کنترل دارد .
در موارد بسیاری مشاهده شده که در خودروهای هیوندای و کیا استفاده از روغن ترمز نا مرغوب پکینگ ها و اورینگ های داخل سیلندر ترمز یا کالیپر ترمز را مورد آسیب جدی قرار داده که با توجه به تعمیر ناپذیربودن در برخی مواقع مالک خودرو متحمل هزینه های بسیار میشود

کالیپر ترمز

 لنت و دیسک: 

معروف ترین قطعات و مصرفی ترین قطعات درسیستم ترمز خودرو به شمار می آیند که روزانه دغدغه  ی مالکان و صاحبان خودرو های هیوندای و کیا میباشد . در این زمینه یکسری باور های غلط وجود دارد به طورمثال :

 •  لنتی که دیر تموم ميشه لنت خوبیه
 •  لنتی که صرفا صدا نده لنت خوبیه 
  و …..

نکات مهم در مورد سیستم ترمز


با توجه به اهمیت سیستم ترمز و مصرفی بودن قطعه ای مثل لنت خودرو های هیوندای و کیا ذکر چند نکته حائز اهمیت است :
 اول اینکه حتما لنت اصلی برای خودرو ی خود تهیه بفرمایید
 دوم اینکه از سلامت دیسک خودروی خود اطمینان حاصل بفرمایید . در بسیاری از موارد بخاطر ایراد دیسک خودرو لنت اصلی نصب شده ولی به دلیل تخلخل و نا همواری سطح دیسک ایجاد صدا کرده . دلیل این صدا برخورد یک سطح صاف استاندارد با یک سطح ناصاف مثل سطح دیسک میباشد ک در نتیجه هم ایجاد صدا کرده هم اصطکاک بین دیسک و لنت صد درصد نبوده و ترمزقوی نخواهید داشت .
 سومین نکته زمان تعویض لنت میباشد . به طول مثال هیوندای آزرا یا هیوندای IX55 یا کیا سورنتو با توجه به وزن بالای بدنه و فشار زیاد روی لنت ها ترجیحا لنت وقتی به بیست درصد حد انتهایی خود رسید تعویض شود.
نکته ی بعدی دیسک میباشد که با توجه به قیمت آن معمولا مالکین خودرو در مواقعی که سطح دیسک ناصاف باشد و یا محور دیسک اصطلاحا لنگی داشته باشد اقدام به تراش دیسک میکنند که این عمل خود خالی از ایراد نیست و باعث ضعیف تر شدن دیسک درمقابل هم تنش های فیزیکی وارده و هم تنش های حرارتی که بسیار برای دیسک چرخ خودرو مهم میباشد ضعیف تر شود.
لذا بهتر میباشد با تعویض به موقع لنت و استفاده ازاجناس مرغوب به حفظ سیستم ترمز خودرو کمک کنیم و اگر دیسک خودرو دارای ایراد بود ترجیحا تعویض شود زیرا کیفیت ترمز و ایمنی خودرو بسیارمهم میباشد . ما در مرکز یدک در کنار شما هستیم جهت خرید مطمئن و همچنین مشاوره در زمینه ی خرید لنت و دیسک خودروهای هیوندای و کیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *